A Sztorik habbal című videósorozat célja, hogy egy tág kulturális körképet adjon, és elgondolkodtassa a nézőket a múltról, jelenről, a hagyományőrzésről és annak ápolásáról.

Fókuszban a sör és az építészet

A sör és az építészet kapcsolatát bemutató első epizódból például kiderül, hogy Budapest legalább annyira modern volt a századfordulón, mint napjainkban a Szilícium-völgy. De arra is választ kapnak a nézők, hogy miért az állandó 5 fokos klímát adó pincerendszer közelébe épült a kőbányai sörgyár. A fenti témákról Martin Pilsitz kutató, építészmérnök és Zubreczki Dávid „építészeti mesemondó” és szakíró beszélgetnek Nagy Judit műsorvezetővel.

Fókuszban a sör- és a gasztrotörténelem

A sert forrald fel, és csuporba verj egy vagy két tyúkmonyat. Azt hideg serrel verd össze jól, azután a meleg serrel ereszd fel. Sózd meg és kockaszeltre add fel. Azonban kockaszeltet vajban megrántván, azt felül hintsd reá. Ha akarod, a tyúkmony helyett tégy tejfelt belé. S ha a ser igen ecetes, vízzel temperáld meg.

Ez a recept egy serlevesé, amely a Misztótfalusi Kis Miklós által 1695-ben kiadott szakácskönyvben olvasható, és amelyről ma már tudjuk, hogy a csíksomlyói ferences kolostorban keletkezett.

A sör- és gasztrotörténelem ehhez hasonló érdekességeiről, összefonódásairól esik szó a Dreher Söripari Emléktár által indított beszélgetéssorozat, a Sztorik habbal második adásában Saly Noémi művelődéstörténész, Dr. Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója és Katona Csaba történész, az MTABTK Történettudományi Intézet tudományos munkatársa segítségével Nagy Judit műsorvezető kérdései mentén.

Fókuszban a múzeumok jövője

A koronavírus-járvány a múzeumok életében is nagy változást hozott: a közösségi kulturális kikapcsolódás felemelő élményéről, így a múzeumi tárlatok fizikai közelségéről, különleges légköréről le kellett ugyan mondanunk, de közben megismerkedhettünk a falak közül a digitális térbe átköltöző értékmegőrzéssel. Vajon hogyan hat ez a múzeumokra, és hogyan hat a múzeumlátogató közösségre? És hogyan kerül képbe a Zeppelin?

A múzeumokról, azok szerepéről és jövőjéről Dr. Török Róbert, a Dreher Söripari Emléktár művészeti vezetője és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója, Dr. Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója, valamint Verbai Lajos, a Kőbányai Helytörténeti Gyűjtemény vezetője beszélget Nagy Judit műsorvezetővel a Dreher Söripari Emléktár által indított beszélgetéssorozat, a Sztorik habbal harmadik adásában.

Fókuszban a sör és a képzőművészet

A #mutimiteszel korában ma már természetes, hogy dokumentáljuk, mi kerül az asztalunkra, de abba már ritkán gondolunk bele, hogy ezzel részeivé válunk egy tágabb gazdasági-társadalmi tablónak, amely a jövő generációk számára hasznos tudást jelenthet napjainkról. A gasztronómia az egyik legizgalmasabb inspirációját jelenti a képzőművészetnek is, amely Az utolsó vacsorától kezdve a Gambrinus-festményen át Daniel Spoerri művészetéig a legkülönfélébb módon ad lenyomatot az egyes történelmi korok jellegzetességeiről.

Nagy Judit műsorvezető a Dreher Söripari Emléktár által indított beszélgetéssorozat, a Sztorik habbal negyedik, egyben záróadásában Fazekas Gyöngyi festő-restaurátort, Bérczi Linda kulturális menedzsert, az Együtt a Művészetért Egyesület elnökét és Dr. Bellák Gábor művészettörténészt, a Magyar Nemzeti Galéria főmuzeológusát kérdezi arról, hogy a képzőművészet hogyan jeleníti meg a társadalmi kihívásokat, hogyan őrzi meg a történelmi és kulturális jelenségeket, értékeket. 

Az inspiráló beszélgetések helyszíne a Dreher Söripari Emléktár.

Dreher Söripari Emléktár

A Söripari Emléktár Kőbányán, Budapest mértani közepén és a főváros egyetlen sörgyárában, a Dreher Sörgyárak Zrt. területén helyezkedik el. 

Sztorik habbal
Dreher Söripari Emléktár – a sörfőzés folyamata

Az országban és nemzetközi szinten is egyedülálló tárlat 1979 óta a gyár és a söripar történetének, eszközeinek állandó kiállítása. Az sörgyár 1979-ben, a fennállásának 125. évfordulóján nyitotta meg a Söripari Emléktárat, amely megnyitásának 40 éves jubileuma alkalmából került felújításra. A 2019-ben kezdődött munkálatok eredményeképpen a sörgyár az immár Dreher Antalról elnevezett út elején egy modern és interaktív sörtörténeti állandó kiállítással, két Kolodko-szoborral és időszaki kiállításokkal várja a látogatókat. Az intézmény 2021 óta részt vesz a Múzeumok Éjszakája programsorozatban is, ahol a www.muzej.hu oldalán már az első évben a 10 legkeresettebb helyszín egyike volt. 2022-ben a Pulszky Társaság-Magyar Múzeumi Egyesület szakmai zsűrije az Év Múzeuma díjra jelöltek közé válogatta a Dreher Söripari Emléktárat.

Sztorik habbal
Dreher Söripari Emléktár – kádár műhely

A sörtörténeti kiállításon a 19. század előttről származó gépektől kezdve a restaurált Gambrinus-festményen, díszes kerámiákon és reklámplakátokon át a kőbányai helytörténeti tárgyi emlékekig széles tárlattal ismerkedhetnek meg a látogatók. A sörgyárak épületei – például az Eiffel iroda által tervezett Léhűtő padlás vagy az Európa egyik legszebb főzőházaként ismert, Zsolnay-csempével díszített helyi védelem alatt álló épület – pedig egyaránt őrzik a nemes hagyományokat és adnak teret a legkorszerűbb technológiának. 

A Múzeumok Éjszakáján megtekinthető a sörgyár történelmi főzőházától és a fejtőktől is függetlenül működő ANTL Sörműhely is, amely szinte határtalan lehetőségeket jelent a kísérletezésben és az új ötletek tesztelésében.

Dreher Sörműhely
ANTL Sörműhely

Iszol te rendesen?

esemény italok érdekesség