Iszik vagy vezet?
Ideje korán belénk nevelik ezt a gyakran tényleg nehezen eldöntendő kérdést. Ehhez képest számtalan amerikai filmben látni, hogy a főszereplők autóval érkeznek egy útszéli bárba – máshogy megközelíteni se lehet -, ott felszednek valakit, közben bevernek néhány sört és whiskyt, majd mint akik jól végezték dolgukat, visszaülnek az autójukba, elhajtanak, következménye meg semmi. Ezt hogy? Ők miért tehetik meg büntetlenül? A megengedett véralkoholszint országonként eltér?
Ok és okozat
Ha jobban utánanézünk, nem kell a megengedő magatartásért feltétlen a tengeren túlra menni. Még Európában sincs egységes álláspont az engedélyezett véralkoholszintről, és főleg nincs sehol megmagyarázva, hogy ezek a különbségek észérvek, kulturális szokások, esetleg felelős nemzeti normák mentén lettek-e kitalálva? Melyik álláspont mit képvisel? Kinek van igaza?
Kardos Gábor, az Azonnali újságírója, vélemény cikkében hosszan fejtegeti, miért hülyeség a zéró tolerancia? Ebből kiderül, hogy legtipikusabb érvként azt szokás mondani a zéró tolerancia mellett:
Magyarországon az emberek olyan felelőtlenek mindenben, az ivásban is, hogy a jogalkotó nem bízhatja rájuk a döntést, úgysem ismernének mértéket. Ha egy kis alkoholt is engedne a törvény, mindenki hajlamos lenne túllépni a limitet. Ha csak egy életet megmenthetünk a zéró toleranciával, már megérte.
Ugyanakkor az Európai Unió 28 országából (az Egyesült Királyságot is beleszámolva) mindössze 4 gondolkodik hasonlóan: Magyarország mellett Csehország, Szlovákia, Románia. A Magyarországon 2008-ban bevezetett zéró tolerancia óta a közúti ellenőrzés során a rendőr nem mérlegelhet, ha a jármű vezetője ittas, vagyis el kell vennie a helyszínen a jogosítványt. És hogy mennyi időre vonják be? Azt a vérvizsgálat eredménye dönti el. Régen az volt a mondás, hogy 0,08% véralkoholszint alatt ez szabálysértés és 3 hónap, míg fölötte bűncselekmény, ez esetben 6 hónap lehet az eltiltás hossza.
A jelenlegi 156/2009. (VII.29.) kormányrendelet ezen szigorított, változott a bűncselekményi értékhatár, és az eltiltás hossza akár 1 év is lehet.
Szabálysértés vagy bűncselekmény?
A zéró tolerancia ellenére 0,02% véralkoholszintig nem büntetnek, mert a szervezet maga is előállíthat olyan vegyületeket, melytől elszíneződik a szonda.
0,03% véralkohol-koncentrációt meg nem haladó érték mellett 30 ezer forint, míg 0,03-0,05% közötti véralkoholszint esetén 100 ezer forint bírság szabható ki. Ezekben az esetekben közigazgatási szabályszegésről beszélünk.
Amennyiben a vérvizsgálat 0,05% feletti véralkoholszintet mutat, az már ittas vezetésnek számít, és bűncselekménynek minősül. Ilyen esetekben a pénzbüntetés mellett a vezetői engedélyt is bevonják.
(Ittas vezetés miatt Magyarországon 2017-ben több mint 15.000 alkalommal indult büntetőeljárás.)
Másoknak szabad
A Discover Car Hire 2019-ben összegyűjtötte és színes világtérképre rakta, hogy az egyes országokban mekkora véralkoholszintnél húzták meg a törvényhozók a határt, ami fölött büntetnek. 196 országot vizsgáltak, 33 esetben van zéró tolerancia vagy teljes tiltás – utóbbi az iszlám vallás miatt. 62 ország esetén 0,05%, vagyis ez a leggyakoribb érték. Ami még jelentős, az a 0,08%-os határ, ami 53 országot jellemez. A 0,15%-os kiugró érték egyébként a meglehetősen apró nyugat-afrikai Bissau-Guineaban van.
Visszatérve kicsit a bevezetőben emlegetett USA-hoz, a térkép itt tévesen mutat egységesen 0,08% értéket. Ugyanis a megengedett véralkoholszint az egyes államok szabályozásától függően az általánosan irányadónak tartottól eltérhet, Wisconsinban pl. simán lehet piásan vezetni, míg Floridában zéró tolerancia van.
Megengedett véralkoholszint – európai körkép
Miként Európában élünk, fókuszáljunk praktikusan az európai országokra. Visszatekintve a térképre szembetűnő, miszerint a szomszédos országok törvényei között is igen nagy eltérés mutatkozhat, és most nem kicseszve a hozzám hasonló színtévesztőkkel, vegyük tételesen sorra, hogy mi az európai országokban a megengedett véralkoholszint határ, ami fölött a rendőrök büntetnek. (Magyarországot és a vele határos országokat kiemeltem):
- Albánia: 0,01%
- Andorra: 0,05%
- Ausztria: 0,05%
- Belgium: 0,05%
- Bosznia és Hercegovina: 0,03%
- Bulgária: 0,05%
- Ciprus: 0,05%
- Csehország: zéró tolerancia
- Dánia: 0,05%
- Egyesült Királyság: 0,08%
- Észtország: 0,02%
- Észak-Macedónia: 0,05%
- Fehéroroszország: 0,03%
- Finnország: 0,05%
- Franciaország: 0,05%
- Görögország: 0,05%
- Grúzia: 0,03%
- Hollandia: 0,05%
- Horvátország: 0,05%
- Izland: 0,05%
- Írország: 0,05%
- Lengyelország: 0,02%
- Lettország: 0,05%
- Liechtenstein: 0,05%
- Litvánia: 0,04%
- Luxemburg: 0,05%
- Magyarország: zéró tolerancia
- Málta: 0,08%
- Moldova: 0,03%
- Monaco: 0,02%
- Montenegró: 0,03%
- Németország: 0,05%
- Norvégia: 0,02%
- Olaszország: 0,05%
- Oroszország: 0,04%
- Portugália: 0,05%
- Románia: zéró tolerancia
- San Marino: 0,05%
- Skócia: 0,05%
- Spanyolország: 0,05%
- Svájc: 0,05%
- Svédország: 0,02%
- Szerbia: 0,03%
- Szlovákia: zéró tolerancia
- Szlovénia: 0,05%
- Törökország: 0,05%
- Ukrajna: 0,02%
Mi van a számok mögött?
A véralkohol szint azt mutatja meg, hogy 1 liter vérben hány ezrelék az etil-alkohol mennyisége (BAC % = g/100 ml). Ha már újra és újra előjön az ilyen-olyan határérték, próbáljuk belőni azt is, italfogyasztásban ez mit jelent. Sajnos, nem egyértelmű. Hogy milyen gyorsan szívódik fel az alkohol a szervezetben, sok tényezőtől függ. A nők és a férfiak eleve különböznek ebben, de a testsúly, a testfelépítés, az életkor, az egészségi állapot, az érzelmi állapot, az elfogyasztott ételek, az esetlegesen bevett gyógyszerek, az ivás tempója, az elfogyasztott italok szénsav tartalma, a hidratáció, az anyagcsere, és még az általános alkohol tolerancia is szerepet játszik a folyamatban.
A megközelítő becsléshez online alkohol kalkulátorok és alkalmazások tucatjai között válogathatunk, amiből a magyar kormány gépjárműves szakterületén található alkohollebontási-kalkulátort érdemes talán kiemelni, ha már a törvényi szabályozás is a kezükben van. Csak az a baj, az szar! Két tételt már nem tud összeadni. Esetleg érdemes lehet beszerezni egy komolyabb alkoholszondát, mert tapasztalatból mondom, a pár ezer forintos darabok egytől-egyig vacakok, két egymást követő fújásnál sem mutatnak azonos eredményt. (A magyar rendőrség Drager- illetve Seres-Ethylometer típusú légalkohol-mérő szondákat használ.)
Az Index Már egy rumos sütitől is ugrik a jogsi? gyakorlati értekezésében azt írták:
Egy 80 kg súlyú embernél egy korsó sör lebontási ideje 3-3,5 óra. Nagyjából ugyanennyivel lehet számolni egy pohár bor vagy három centiliter pálinka esetében is.
Az alkoholszondákkal kereskedő BACtrack példája a következő:
Bill, Suzie és Raymond 90 perc alatt ugyanazt fogyasztották: 2 szelet pizzát, 1 korsó sört (4,2%) és 2 pohár Pinot Noir-t (13%). Bill 97,5 kg, Raymond 79 kg, Suzie 68 kg. Miután végeztek, vártak 15 percet. A mért véralkoholszintjük a következő:
Bill: 0,047%, Raymon: 0,064%, Suzie: 0,097%
Szóval, így legyen okos bárki. Alkohol fogyasztása után a megengedett véralkoholszint mértékét kár kicentizni. Csak óvatosan!
Iszol te rendesen?